Fundacja rodzinna
Idea Fundacji Rodzinnej Fundacja rodzinna, zgodnie z założeniami projektu Ustawy o fundacji rodzinnej, ma być podmiotem odpowiedzialnym za zarządzanie majątkiem firmy rodzinnej i stanowiącym zabezpieczenie majątkowe grupy osób wskazanej przez fundatora. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy: Fundacja rodzinna będzie spełniała na rzecz wskazanych przez jej fundatora beneficjentów określone świadczenia. Beneficjentem, a więc osobą odnoszącą korzyści zgodnie z wolą fundatora, będzie mogła być osoba fizyczna, organizacja pozarządowa […]
Idea Fundacji Rodzinnej
Fundacja rodzinna, zgodnie z założeniami projektu Ustawy o fundacji rodzinnej, ma być podmiotem odpowiedzialnym za zarządzanie majątkiem firmy rodzinnej i stanowiącym zabezpieczenie majątkowe grupy osób wskazanej przez fundatora.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy:
Fundacja rodzinna będzie spełniała na rzecz wskazanych przez jej fundatora beneficjentów określone świadczenia. Beneficjentem, a więc osobą odnoszącą korzyści zgodnie z wolą fundatora, będzie mogła być osoba fizyczna, organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego albo fundator fundacji rodzinnej. Ustawa nie przewiduje wymogu pokrewieństwa między fundatorem a beneficjentem.
Fundator
Fundatorem fundacji rodzinnej będzie może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złoży oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie oraz wniesie tytułem wkładu na pokrycie funduszu założycielskiego wkład o wartości nie niższej niż sto tysięcy złotych.
Fundację rodzinną będzie mogła założyć więcej niż jedna osoba, ale jedynie w sytuacji ustanowienia fundacji rodzinnej przed notariuszem w akcie założycielskim.
W przypadku ustanowienia fundacji w testamencie fundacja rodzinna będzie mogła mieć tylko jednego fundatora.
Fundator, w sporządzonym statucie określi szczegółowy cel fundacji rodzinnej.
Założenie fundacji rodzinnej
Zgodnie z brzmieniem projektu do ustawy, w celu powołania fundacji rodzinnej powinno się podjąć następujące kroki;
- Złożenie przez fundatora oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej przed notariuszem w akcie założycielskim albo w testamencie.
- Sporządzenie statutu zawierającego zasady działania fundacji rodzinnej.
- Przekazanie majątku na fundusz założycielski.
- Ustanowienie organów fundacji rodzinnej.
- Wpisanie fundacji rodzinnej do prowadzonego przez sąd rejestru fundacji rodzinnych.
Fundacja rodzinna będzie musiała posiadać siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i będzie posiadała osobowość prawną.
Z chwilą sporządzenia aktu założycielskiego albo ogłoszenia testamentu powstanie fundacja rodzinna w organizacji, która będzie mogła we własnym imieniu zarządzać posiadanym majątkiem i zapewniać jego ochronę, w szczególności nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Fundacja rodzinna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru fundacji rodzinnych stanie się fundacją rodzinną i uzyska osobowość prawną oraz stanie się ona podmiotem praw i obowiązków fundacji rodzinnej w organizacji.
Brak podjęcia czynności niezbędnych do rejestracji fundacji rodzinnej w organizacji będzie powodował jej rozwiązanie.
Jeżeli więc utworzenie fundacji rodzinnej nie zostało zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia sporządzenia aktu założycielskiego albo otwarcia testamentu, fundacja rodzinna w organizacji z mocy prawa ulegnie rozwiązaniu.
Beneficjenci fundacji rodzinnej
Krąg beneficjentów fundacji rodzinnej oraz zakres ich uprawnień zostanie ustalony przez fundatora.
Beneficjentem będą mogły być dwie kategorie podmiotów – osoby fizyczne lub organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego.
Beneficjentem będzie mógł być także fundator.
Beneficjentom będą przysługiwały świadczenia o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym lub mienie po likwidacji fundacji. Świadczenia te mogą w szczególności polegać na finansowani utrzymania, kształcenia, udzielania pomocy finansowej, a w przypadku beneficjenta będącego organizacją pozarządowa – wspieraniu działalności pożytku publicznego m.in. poprzez finansowanie wydatków na cele statutowe.
Organy fundacji rodzinnej
Fundacja rodzinna będzie działać poprzez zarząd i będzie mogła podlegać wewnętrznemu nadzorowi rady nadzorczej.
Beneficjenci – wskazani przez fundatora – będą tworzyć zgromadzenie beneficjentów, które będzie się zbierać w określonych przypadkach (np. przy udzieleniu absolutorium członkom zarządu, zatwierdzeniu sprawozdania finansowego).
Przewidziane w projekcie ustawy uprawnienia zapewnią zgromadzeniu beneficjentów wpływ na najważniejsze kwestie związane z działalnością fundacji rodzinnej.
Opodatkowanie fundacji rodzinnej
Zarówno w świetle zmian, które mają być wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jak i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie majątku do fundacji rodzinnej będzie neutralne podatkowo.
W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych przepisy ustawy wprost mają wskazywać, że fundacja korzysta ze zwolnienia podmiotowego.
W przypadku podjęcia przez fundację rodzinną działalności gospodarczej w innym zakresie niż określony w art. 6 ustawy – fundacja będzie zobowiązana do opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu prowadzenia innej działalności 25% stawką podatku dochodowego od osób prawnych.
Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych w fundacji rodzinnej pojawi się dopiero w momencie wypłaty świadczenia lub wydania mienia po jej rozwiązaniu.
W tym zakresie fundacja rodzinna będzie opodatkowana stawką 15% od wartości świadczenia przekazanego lub postawionego do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio na rzecz beneficjenta lub fundatora.
Zmiany, które mają zostać wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują, że z podatku dochodowego od osób fizycznych zwolnione będą przychody uzyskane przez fundatora jak i przez beneficjenta będącego w stosunku do fundatora osobą zaliczoną do tzw. „grupy zero” na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tj. małżonek, zstępny, wstępny, pasierba, rodzeństwo, ojczym i macocha), z tytułu otrzymania świadczenia albo mienia po rozwiązaniu fundacji.
Magdalena Bugajska
radca prawny
Zdjęcie: Kindel Media
***
Wynik kontroli celno-skarbowej
Kiedy kończy się kontrola celno-skarbowa?
Po zakończeniu czynności kontrolnych przeprowadzanych w czasie kontroli celno-skarbowej kontrolowanemu doręcza się wynik kontroli. Doręczenie wyniku kontroli kończy kontrolę celno-skarbową.
Inaczej niż w przypadku kontroli podatkowej, nie ma możliwości złożenia zastrzeżeń od wyniki kontroli celno-skarbowej.
W terminie 14 dni od dnia doręczenia wyniku kontroli kontrolowany ma prawo dokonania korekty uprzednio złożonej deklaracji podatkowej [Czytaj dalej…]